Creative XF1 Högtalare – Vit
Creative XF1 är ett par Hi-Res-högtalare för skrivbordet med Bluetooth 6.0, USB-C och AUX-ingång. De är byggda för att ge tydligt, detaljrikt ljud till dator, mobil eller surfplatta, med stöd för både trådlös och trådbunden uppspelning i hög kvalitet.
72 watt bi-förstärkt ljud
Med en total effekt på 72 watt, uppdelat i 26 watt per woofer och 10 watt per diskanthögtalare, levererar XF1 ett kraftfullt och balanserat ljud. Den bi-förstärkta konstruktionen med separata förstärkarsteg för bas och diskant ger tydligare detaljer även vid högre volym.
Hi-Res-ljud, trådlöst och trådbundet
Högtalarna är certifierade för Hi-Res Audio och stödjer upp till 24-bit/96kHz över USB, samt Hi-Res trådlöst ljud via LDAC över Bluetooth 6.0. Det gör det möjligt att lyssna på musik i studiokvalitet både med kabel och trådlöst, beroende på vad som passar bäst för tillfället.
Justerbar ljudbild med Creative Nexus-appen
Via Creative Nexus-appen kan ljudet finjusteras med en 10-bands parametrisk equalizer, vilket gör det möjligt att anpassa ljudbilden efter rummet eller personlig smak. Högtalarna har även en dedikerad subwoofer-utgång för den som vill komplettera med extra bas.
Specifikationer
| Specifikation | Värde |
|---|---|
| Varumärke | Creative Technology |
| Modell | XF1 |
| Typ | 2-vägs Bluetooth-högtalarset |
| Uteffekt | 72 W totalt (26 W x2 woofer, 10 W x2 diskant) |
| Anslutning | Bluetooth 6.0 (LDAC), USB-C, AUX-in, subwoofer-utgång |
| Ljudkvalitet | Hi-Res Audio, upp till 24-bit/96kHz över USB |
| App-funktioner | 10-bands parametrisk EQ via Creative Nexus |
| Färg | Vit |
Vanliga frågor
Kan Creative XF1 användas trådlöst?
Ja, högtalarna har Bluetooth 6.0 med stöd för LDAC för Hi-Res trådlöst ljud.
Går det att koppla in via kabel också?
Ja, XF1 har både USB-C och AUX-ingång för trådbunden uppspelning.
Kan jag justera ljudet efter eget tycke?
Ja, via Creative Nexus-appen finns en 10-bands parametrisk equalizer för att finjustera ljudbilden.
Går det att koppla på en extra subwoofer?
Ja, högtalarna har en dedikerad subwoofer-utgång för den som vill utöka basen.









































Recensioner
Det finns inga recensioner än.